Nagłówek Napis

"Przygotowania do świąt" dla Sówek

Został nam ostatni tydzień do świąt, więc poświęcamy go na zapoznanie się z wielkanocnymi tradycjami – palmy, malowanie jajek, przygotowanie wielkanocnego koszyczka. Korzystając z własnych doświadczeń opowiadamy dzieciom jak wyglądają przygotowania do świąt i jak do tej pory je spędzaliśmy gdyż niestety tegoroczne święta nie mogą służyć dzieciom za przykład tradycji.

 

 • Czytamy „Legendę o białym baranku” doskonaląc umiejętność uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na temat treści.
   -Kto gościł w koszyczku?
   -O co pokłóciły się zwierzątka?
   -Jaki kolor miały pisanki w koszyczku?

  Zachęcamy dziecko by formułowało porównania, np. zielony jak łąka, żółty jak…, brązowy jak…
 • „Co włożymy do koszyczka?”
  Przygotowujemy kilka liter ( pierwsze litery nazw produktów z koszyczka wielkanocnego). Dziecko losuje literę i formułuje zagadkę określającą produkt  „Do koszyczka włożę produkt, który… (tu podajemy wygląd, zastosowanie). Potem następuje zamiana ról, rodzic losuje.
 • „Wielkanocne obliczenia” – zabawa matematyczna.
  Potrzebujemy liczmany (mogą być nakrętki po napojach). Czytamy dziecku zadanie a ono oblicza.
  -W pewnym domu do świątecznego śniadania zasiadły następujące osoby: mama, tata, ciocia Basia z wujkiem Piotrem i dwiema córeczkami, babcia Frania i mały Michaś. Ile osób siadło do świątecznego śniadania? (przypominam o odpowiadaniu całymi zdaniami)
  -Kasia ozdabiała świąteczny mazurek. Przygotowała 10 migdałów. Po chwili przyszedł Maciek i zjadł 2 migdały. Ile migdałów zostało Kasi do ozdobienia mazurka?
  -Na stole leżało 8 jajek. Mama zjadła 1, a tata 2. Ile jajek zostało na stole?
  -Zuzia robiła wielkanocną palmę. Przyczepiła na niej 3 czerwone kwiaty, 2 żółte kwiaty i 4 fioletowe. Niestety, 2 kwiatki się odczepiły. Ile kwiatów zostało na palmie?
 • Wysłuchanie „Bajki o pisankach”, rozmowa na temat opowiadania.
  -Ile jajek zniosła kura?
  -Dlaczego jajka uciekły?
  -Co się przydarzyło każdemu jajku?

  „Nie tylko pisanki” – Jak ozdabiamy jaja na święta?
  Przygotowujemy napisy – drapanka, kraszanka, pisanka, oklejanka, nalepianka. Odczytujemy je, dziecko powtarza dzieląc nazwy na sylaby. Prosimy aby opowiedziało o skojarzeniach, które nasuwają się z tymi nazwami. Wyjaśniamy dziecku;
  -DRAPANKA skrobanie wzoru szpilką na barwnym jajku
  -KRASZANKA barwienie jaj na czerwono
  -PISANKI tworzymy przez farbowanie jaj
  -OKLEJANKI przyklejanie np. płatków kwiatów
  -NALEPIANKI oklejanie papierem ugotowanych jajek
  Wspólne ozdabianie jajek dowolną techniką. Można kolorować mazakami, oklejać włóczką, kolorową bibułą, ozdabiać plasteliną. Zaprezentowanie swojego dzieła – wysłanie zdjęcia do P. Teresy (teresa.polak@wp.pl)
 • W czasie przygotowań do świąt, możecie Państwo utrwalać z dzieckiem wszystkie informacje, umożliwiając mu zdobycie cennych doświadczeń.
 • LINK DO LEGENDY I BAJKI https://drive.google.com/open?id=1pQlMQv_vKnYkAN88tz7IEnwXl4OAGzOt

  Zdrowych, spokojnych Świąt  Wielkanocnych życzę moim wychowankom i ich rodzicom.
  Mam nadzieję, do szybkiego zobaczenia w naszym przedszkolu :) 

Powrót do wyboru aktualności