Nagłówek Napis

KOTKI DWA

Nasze zabawy

                                           Nasze zabawy

 

Witamy serdecznie i zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy i pracy.

Oto propozycje na dzisiejszy dzień - poznamy przykłady kilku zabaw dzieci z różnych stron świata:

1. KOTKI DWA - zabawa ruchowa - dziecko odtwarza ruchem treść piosenki.

Dzieci podczas śpiewania lub słuchania piosenki wskazują odpowiednie części ciała , które mają koty. Piosenkę można znaleźć w internecie .

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.

My jesteśmy kotki dwa , kazdy z nas dwa uszka ma.

                 Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma.

My jesteśmy kotki dwa , każdy z nas dwa oczka ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.

              Aaa kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.

My jesteśmy kotki dwa,  każdy z nas wąsiki ma.

                 Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.

               Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma.

My jesteśmy kotki dwa, kazdy z nas dwie łapki ma.

My jesteśmy kotki dwa, kazdy z nas dwie łapki ma.

               Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma.

2.,, Zabawy dzieci z róznych stron świata ''- rozmawiamy z dziećmi na temat ich ulubionych zabaw . Następnie przeprowadzamy z dziećmi kilka zabaw pochodzących z różnych stron świata. Wskazujemy kraje na mapie i odpowiednie ich flagi.

- ,, Rzeka słów "- zabawa z Indii ( Azja ). Ustalamy zakres słów, np. zwierzęta, rośliny. Podajemy pierwsze słowo , a dziecko dodaje kolejne. Każde słowo musi zaczynać się głoską, którą kończyło się poprzednie, np. tygrys - smok. W tą zabawę także w Polsce dzieci często grają i nazywają ją ,, Podaj słowo ''.

- ,, Rybak ''- zabawa z Niemiec. Przed zabawą należy wybrać ,, rybaka ''. ,,Rybak '' stoi przed dzieckiem, które siedzi na krzesełku. Ma dłonie wystawione przed siebie - to ryby. Rybak wodzi jedną ręką wolno pod dłońmi dziecka, wygłaszając tekst : Łowiłem ryby przez noc całą, ale złowiłem ich bardzo mało. Po ostatnim wyrazie próbuje znienacka klepnąć w dłoń dziecka. Aby uniknąć złapania , musi ono błyskawicznie odsunąć rękę. Jeśli rybakowi nie uda się schwytać ryby, musi próbować ponownie. Jeśli mu się powiedzie - następuje zmiana ról.

- ,, Ciepło - zimno ''- zabawa z Liberii ( Afryka ). Jedna osoba chowa jakiś przedmiot      i daje wskazówki drugiej - w wersji polskiej słowami: ,,ciepło'', jeśli dana osoba zbliża się do przedmiotu, lub ,,zimno'', jeśli się od niego oddala. W wersji z Liberii miejsce ukrycia przedmiotu sygnalizuje się nie słowami , ale klaskaniem z różnym natężeniem, w zależnosci od odległości kryjówki.

- ,, Ojciec Szymon każe - zabawa z Panamy ( Ameryka Środkowa ). Na środku stoi ojciec Szymon i pokazuje wymyślone przez siebie figury, które dzieci mają wykonać. Potem ojciec Szymon wybiera zmiennika. W polskich przedszkolach dzieci bawią się w tę zabawę, ale pod nazwą ,, Jeż ''. Zabawę można prowadzić w języku angielskim, nazywając  czynności po angielsku ( Szymon każe - Simon says, jedz-eat, skacz-jump, pij-drink, tańcz-dance, czytaj-read, itp.).

-,, Skakanie w workach ''- zabawa dzieci kolumbijskich plantatorów kawy, którzy mają pod dostatkiem parcianych worków na ziarenka kawy. Dziecko dostaje worek                                                   ( może to być specjalnie uszyty worek 50cm x 70cm lub worek na ziemniaki). Dzieci skaczą w worku do wyznaczonego celu i wracają na start. Utrudnieniem może być skakanie w kapeluszu - plantatorzy noszą biale lub słomkowe kapelusze. Jeśli dziecko zgubi kapelusz, musi założyć go na głowę, zanim zacznie kontynuować skoki.

3. ,, Enchoque'' ( czyt. enczioke) - praca plastyczna, wykonanie zabawki pochodzącej z Boliwii. Wyjaśniamy dzieciom, że boliwia leży w Ameryce Południowej, jest ponad trzy razy większaniż Polska, mieszkają tam Indianie. Następnie proponujemy dzieciom wykonanie enchoque. ( Orginalne enchoque składa się z drewnianego kijka i drewnianej kuli połączonych sznurkiem. W kuli jest wydrążony otwór. Gracz trzyma kijek i stara się , podrzucając kulkę w powietrze, nadziać ją na patyk).

Enchoque można zrobić z papierowego lub plastikowego kubeczka, kawałka cienkiego sznurka i folii aluminiowej ( ew. z orzechem włoskim w środku).Dzieci odcinają ok.50-60 cm sznurka, końcówkę kładą na kawałku folii aluminiowej, a nastepnie zgniatają folię tak, by powstała kulka, a sznurek trzymał się w środku. Rodzic robi grubą igłą lub szpikulcem otwór w dnie kubeczka, przewleka sznurek i zawiązuje supeł. Kto chce , to może udokumentować prace dzieci w formie zdjęć           i przesłać naszej p. Adrianie, która da to na stronę naszego przedszkola.

Rodzice wspierają pracę dzieci , w razie potrzeby służą pomocą- dziękujemy.

Dalej pracujemy w kartach pracy.

MIŁEJ ZABAWY I TWÓRCZEJ PRACY.

POZDRAWIAMY I ŻYCYMY MIŁEGO WEEKENDU

Powrót do wyboru aktualności