Nagłówek Napis

GÓRY NASZE GÓRY

Górski pejzaż..

                                                                            W górach

 

Dzień dobry wszystkim dzieciom i ich rodzicom.Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i miło spędziliście weekend.                                                                                                            W tym tygodniu, z racji zbliżających się wakacji zwrócimy szczególną uwagę na zagadnienia związane z tym tematem.

Temat: W górach.

1.Na początek zestaw ćwiczeń gimnastycznych :

  • Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierajac pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego (+/- 10 ruchów).
  • Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu ( 10 żabich skoków).
  • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych ,, Kto silniejszy''. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają się. Przeciągamy się raz w jedną , raz w drugą stronę.
  • Mała miękka piłeczka , woreczek lub balonik: podrzucamy i chwytamy,ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo.
  • Siadamy. Na ustalony znak jak najszybciej podrywamy się z podłogi i klaszczemy.

ĆWICZENIE USPOKAJAJĄCE

Maszerujemy przy ulubionej piosence.

2.,, Góry to...''- zabawa w skojarzenia. Dzieci siedzą naprzeciwko Rodzica i odpowiadają na pytania:

 Czy byłaś(-eś) w górach? Jak się nazywają góry w Polsce? Jak wygladają góry? Czym się od siebie różnią? Co można robić w górach? Jakie zwierzęta i rośliny mozna spotkać w górach? Jak powinniśmy się zachowywać na szlaku turystycznym? Rodzice pomagają  dzieciom zlokalizować na mapie Góry Świętokrzyskie, Karpaty, Sudety, prezentują pejzaż górski ( pomocny może być link :https://www.youtube.com/watch?v=qUtfwy8pslc.

3.,, Góry nasze góry'' Janina Porazińska:

Góry, nasze góry. Hale, nasze hale.                                                                                                                              Kto was zna tak dobrze, jako my, górale.                                                                                                                 Góry, nasze góry. Wy, wysokie szczyty.                                                                                                                         Kto was przewędrował? Góral rodowity.

Słuchanie wiersza, wytłumaczenie pojęć : hale, baca.

Następnie pytamy dzieci:

Kto to jest góral? Gdzie według wiersza góral wypasa owce? Co to są hale? Jak nazywa się góral, który zajmuje się wypasem owiec na halach?

Dzieciom 5-6 letnim przygotowujemy napisy: hale, baca,owce,Tatry, dzieci je czytają, dzielą na sylaby, głoski, a następnie układają z liter Alfabetu.

4.,, Na górskim szlaku''- zabawa ruchowa. Możemy utworzyć tor przeszkód imitujący górski szlak.Podczas jego pokonywania mogą pojawić się przeszkody, np. przejście po kamieniach( woreczki), skok przez kałuże( pokrywki),przejście przez kładkę nad strumykiem(wg.uznania, wąska ścieżka(długi sznurek, skakanka). Dzieci pokonują tor zachowując zasady bezpieczeństwa.

5. ,, Górski pejzaż''- praca plastyczna. Dzieci na dowolnym arkuszu papieru malują górski pejzaż. Rodzice dokumentują tę pracę i przesyłają w postaci zdjęć do pani Adriany , a ona wrzuci je na stronę galerii naszego przedszkola.

W dalszym ciągu pracujemy z kartami pracy zgodnie z tematem.

DZIĘKUJEMY, POZDRAWIAMY I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY.

Powrót do wyboru aktualności