Nagłówek Napis

WESOŁYCH ŚWIĄT

Pogody, słońca, radości, W niedzielę dużo gości, W poniedziałek dużo wody, to dla zdrowia i urody. Dużo jajek kolorowych, Świąt wesołych oraz zdrowych!

Czasem w ferworze świątecznych przygotowań brakuje nam czasu na staranne pomalowanie jajek wielkanocnych. Poznaj 5 pomysłów na szybkie i łatwe pisanki.
Tradycyjne pisanki i kraszanki wykonuje się nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Najczęściej maluje się je w Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę rano, a bardzo często zajmują się tym dzieci. Pisanki wykonywane przez dzieci nie powinny sprawiać im trudności i przysparzać frustracji, dlatego prezentuję kilka prostych pomysłów na wielkanocne jaja dla dzieci.

Szybkie pisanki dla dzieci - 5 łatwych pomysłów
 

Pisanki owinięte gazetą

Jeśli masz w domu stertę gazet, możesz wykorzystać je do zapakowania upominków na zajączka, a mogą się także przydać do kreatywnego ozdobienia wielkanocnych jajek. Pisanki gazetowe wymagają posiadania kleju domowej roboty z mąki i wody oraz pociętych w paski gazet. Jaja należy równomiernie pokryć klejem, następnie uważnie przykładać i przyklejać paski gazet. To także świetny pomysł na ozdobienie jaja styropianowego.

Pisanki z odbitym wzorkiem

Aby zrobić odbitki, potrzebować będziesz małych naklejek w dowolnym kształcie (poza serduszkami świetnie wychodzą także kwiatki, literki, napisy). Wystarczy dokładnie przykleić je do ugotowanego jajka, a potem zanurzyć w barwniku. To banalny pomysł na pisanki dla dzieci, a jajka mogą układać się w napis lub datę

Brokatowe jaja

Brokatowe pisanki mogą przysporzyć problemów, jeśli wydmuszka będzie nieumiejętnie zanurzona w brokacie. Ważne jest, by pokryć powierzchnię skorupki równomiernie klejem, nakładając pędzelkiem cienką warstwę. Każdy ubytek lub nierówność będzie widoczna po pokryciu brokatem, a trudna w naprawieniu. 

Symetryczne kropki na pisance dla dzieci wykonasz za pomocą gumki z ołówka. Wystarczy, że zamoczysz go w farbie akrylowej i odbijesz „pieczątki”. Aby zrobić brokatowe kropki, wymieszaj brokat papierniczy z klejem typu Magic (po wyschnięciu stanie się bezbarwny), a potem nanieś tak jak farbę. Możesz też użyć lakieru do paznokci do malowania wydmuszek - unikaj barwienia nim jajek na twardo przeznaczonych do zjedzenia.

Malowanie pisanek farbami

Malowanie pisanek farbami jest bardzo kreatywną zabawą plastyczną na Wielkanoc, ale wymaga trochę cierpliwości i czasu, bo malowanie wydmuszek odbywa się etapowo. Najlepiej, aby skorupka jajka była biała - jeśli masz tylko jajka o cielistym ubarwieniu, należy pokryć je „farbą podkładową”. 

Następnie farba musi wyschnąć, by dopiero pokryć ją wybranym kolorem. Po wyschnięciu kolejnej warstwy, można przystąpić np. do malowania wzorów - cały proces w teorii prostej w wykonaniu pisanki może potrwać ok. 3 godzin.

Pisanki malowane flamastrami

Jeśli masz w domu wielbiciela flamastrów, to zleć dziecku ozdobienie nimi wydmuszek: niech napisze na jajkach życzenia, dorysuje buzie, cyfry czy litery, które ułożą się w napis np. „Wielkanoc”. Do jajka można przykleić także tkaniny, np. filc czy bawełnę. Wówczas z prostego pomysłu może wyjść piękna, oryginalna, trójwymiarowa pisanka dla dzieci. 

 

 

Powrót do wyboru aktualności